Skip to content Skip to footer

Trójkąt Lidzbarski – szlakiem nieznanych bunkrów

Warmia i Mazury to obszary o bardzo bogatej historii. Niedaleko naszego gospodarstwa agroturystycznego jest kilka miejsc, które polecamy Wam odwiedzić.

Trójkąt Lidzbarski. Właśnie taką nazwę nosi najmniej znany zespół fortyfikacji w Polsce. Jego największy zachowany fragment znajduje się w lasach pod Ornetą. To dosłownie rzut beretem z Kaszun! Najbliższe bunkry znajdują się w odległości kilkuset metrów od naszej agroturystyki.  

Ich linia ciągnie się kilometrami przez okoliczne lasy. Bunkry są bardzo zróżnicowane i ciekawie położone. Wiele z nich jest zniszczonych. Wszystkie są ogołocone ze stalowych drzwi i innych metalowych elementów, które zakończyły swój żywot na złomie w latach 90-tych XX wieku. Część z nich jest zdetonowana po wojnie ale nadal wiele zachowało jeszcze swój charakter. Spacer ich szlakiem to kilkugodzinna leśna wycieczka. W zwiedzaniu pomocna jest mapa fortyfikacji. Przy jej pomocy można stworzyć swoisty rajd na orientację szlakiem bunkrów.

Muzeum bunkrów Trójkąta Lidzbarskiego

Muzeum znajduje się w odległości ok. 4 km od Kaszun. Jest starannie przygotowane, z odtworzeniem okopów łączących bunkry, tak aby można było sobie łatwo wyobrazić jak fortyfikacje wyglądały podczas wojny.

 

Wyznaczony tam został szlak turystyczny, który ma ułatwić zwiedzanie linii bunkrów poniemieckich. Powstała ona w latach 30-stych XX wieku. Niemcy wykorzystali ją  dopiero w 1945r. podczas ofensywy Armii Czerwonej.

Wzdłuż 3 km trasy ustawiono tablice informacyjne prezentujące historię konkretnych miejsc, ich przeznaczenie, wyposażenie oraz bardziej ogólny zarys wydarzeń z tamtego okresu.

Taki 2-godzinny spacer to żywa lekcja historii i ciekawe doświadczenie zarówno dla starszych jak i młodszych.

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego ukryto w lasach na wypadek ostrzału czołgów i artylerii. Tym samym wasza wędrówka będzie również okazją do podziwiania piękna przyrody i zaczerpnięcia świeżego powietrza.

Zdjęcia pochodzą z [traseo.pl Maykelt]