Skip to content Skip to footer

Żywkowo stolica bocianów

Do Żywkowa każdej wiosny przylatuje około stu bocianów. Niewielka wieś jest świetnie przystosowana do ich odwiedzin – drzewa, słupy i dachy pokryte są około pięćdziesięcioma gniazdami i platformami pod gniazda. 

Wieża widokowa do oglądania bocianów

W samej wsi warunki do podglądania biało-czarnych ptaków są wyśmienite – w jednym z gospodarstw powstała wieża widokowa dzięki Polskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków. Boćki wiele czasu spędzają polując na okolicznych polach i łąkach. Dlatego też zaprojektowano specjalną ścieżkę edukacyjną między Żywkowem a sąsiednimi Toprzynami, w której również nie narzekają na niedobór ptactwa.

Wyprawa ścieżką to wspaniała atrakcja, szczególnie dla najmłodszych. Spacer polnymi drogami, wśród pól, pastwisk i oczek wodnych to  wspaniała okazja do podziwiania przyrody i zachowań bocianów w ich naturalnym środowisku. 

Szczegółowy opis znajdziecie Państwo w artykule Gazety Olsztyńskiej https://gazetaolsztynska.pl/gorowoilaweckie/7030,Zywkowo-bociania-stolica-Polski.html#axzz59Fw45lLM 

Bociany w Kaszunach

Również w Kaszunach znajdują się liczne gniazda bocianów. Rano rozlega się ich klekot. Ciekawostką jest gniazdo bociana czarnego w leśnych rozlewiskach rzeki Ramii. Zdarzają się widoki potyczek bocianów białych i czarnych.